Połowa konferencji za nami
Przed nami kolejne spotkania, debaty i dawka wiedzy – zostańcie z nami!
Wysłuchaliśmy prelekcji „CO₂ – o co ten dym i jak to policzyć?”, w której dr inż. Dorota Bartosz, dyrektorka ds. zrównoważonego budownictwa, Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC, podkreśliła, że należy opracować krajową metodę liczenia śladu węglowego.
Zakończył się również panel pt. „Miasta i deweloperzy – jak i czy budować?”. Paneliści zgodnie skonkludowali: z rozwagą.
W trakcie dyskusji prelegenci zwrócili uwagę na dostępność gruntu, która jest ograniczana, a także na rewitalizację istniejącej tkanki oraz infrastruktury miejskiej, w której tkwi ogromny potencjał. Podkreślano, że budowanie, to również wpływ do budżetu miasta, jednak nie możemy zapominać o zrównoważonym rozwoju. Poruszono też kwestię ujemnego salda demograficznego – który to proces zdecydowanie wpływa na możliwości i strategie poszczególnych miast. Eksperci podkreślili, że należy budować i to wszystkie formaty – zarówno całkowicie nowe osiedla, jak i rewitalizować obiekty zabytkowe i innego przeznaczenia.
Moderatorem panelu był Hubert Bukowski, research director, Instytut Innowacji i Odpowiedzialnego Rozwoju INNOWO.
Paneliści:
- Bartosz Guss – dyrektor generalny, Polski Związek Firm Deweloperskich
- Krzysztof Granatowicz – dyrektor kreatywny, Dział Projektowania i Realizacji Inwestycji, NDI Development
- Jacek Kisiel – zastępca dyrektora Biura Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej, Urząd m.st. Warszawy
- Jakub Paduch – kierownik Oddziału ds. Polityki Klimatycznej, Urząd Miasta Łodzi