Organizator:

Co zrobić ze starym budynkiem?

Podziel się

Przewrotne pierwsze pytanie „co oznacza, że budynek jest stary” – czy ten 10, 20 letni, czy dopiero zabytek”, zdeterminowało całą dyskusję moderowaną przez Ewa Andrzejewska – PINK.

Po raz pierwszy wśród pięciu rozmówców zapanowała pełna zgoda a wszyscy uznali, że budynki stare należy ratować i przywracać je ich użytkownikom. Paneliści omówili kilka przykładów udanych rewitalizacji i znanych adaptacji starych budynków do nowych funkcji, wskazując na najczęściej napotykane przeszkody formalno-prawne.

Było ciekawie i konkretnie – od spojrzenia szerszego na miasto, jego tożsamość i spójność architektoniczną, przez współpracę deweloperów z samorządami – także tymi mniejszymi, planistami i konserwatorami zabytków.

Powiało optymizmem, wiarą w sukces i energią, a to dzięki eksperckiej wiedzy panelistów:

  • Tomasz Bojęć – partner zarządzający, ThinkCo
  • Piotr Grochowski – główny architekt, Arche
  • Małgorzata Hendrich-Żugaj – architekt, SRDK Studio Projekt
  • Piotr Paśko – partner, doradca podatkowy, MDDP

Alternatywy 4, czyli opowieść Pawła Wołejszy o alternatywnych materiałach budowlanych wykorzystywanych już dziś przez architektów i prywatnych inwestorów: drewnie o różnych stopniu twardości, ubijanej ziemi, betonie konopnym, czy kostek słomianych. I choć skala ich stosowania w porównaniu z klasyczną cegłą, silikatem czy prefabrykatem, nadal jest nieporównywalna, to przykłady z krajów europejskich pokazują ich potencjał.

Z każdą kolejną godziną przybywa wiedzy i pytań!